Elgondolkodtál már azon, hogy merre kellene szerinted metrót építeni? Vagy buszt indítani? Vagy azon, hogy miért pont a te buszod van tele? Akkor ez a te játékod.
Minden hónapban kijön egy játék, amire emberek milliói kattannak rá és játsszák azt szó szerint úton-útfélen. Az elmúlt időszakban a Flappy Bird meg a 2048 volt az, ami különféle mutációkban ilyen lett, de mutatok egy sokkal jobbat, ami gondolkodtató, ráadásul tömegközlekedéses!
A program neve Mini Metro, a Dinosaur Polo Club fejlesztette (nem vicc! :), a feladat kiépíteni a saját metróhálózatodat. A program egyelőre csak béta verzióban elérhető, de bevallom, hogy így is izzasztó egy bizonyos szint felett.
Biztos mindenki elgondolkodott már, hogy miért van ennyire tele ez a busz, meg miért csak idáig megy, miért kell itt átszállni. Nos, ez a játék igazán nekik való, megmutathatják affinitásukat miniben a városi közlekedésszervezés területén. A feladat leegyszerűsítve nem más, mint eljuttatni az utasaidat A pontból B pontba, de nem csak úgy szimplán, hanem a saját igényeik szerint.
Ahogy a valós életben, itt is különböző igények jelentkeznek. Van aki dolgozni akar menni a metróval, van aki iskolába, van aki vásárolni. Aztán vannak az extra igények: az ügyintézés, a szórakozás, a sport és ki tudja mi még. A Mini Metro (itt játszhattok) mindezt leegyszerűsítve jeleníti meg, nincs munka, meg iskola, van helyette négyzet és háromszög. Az utasok tehát a négyzetbe és a háromszögbe akarnak eljutni,a feladat pedig nem más, mint úgy felépíteni a metróhálózatodat, hogy akár átszállással, akár átszállás nélkül, de ezt meg tudják tenni.
Természetesen ahogy a valós életben, itt is van pár nehezítés:
- az utasok a város mindenféle részéből áramlanak, ráadásul egy kiindulóponttal többfélét akarnak, egy részük munkába a háromszögbe, más részük a négyzetbe vagy a csillagba akar menni.
- az egyes megállók utasainak száma eltérő
- ha az utasoknak át kell szállni, akkor bizony ez meg is jelenik az átszállóponton, ahogy a valóságban is, az állomásoknak pedig kapacitása van. Ha túlléped ezt a kapacitást, azaz többen akarnak egy állomáson várakozni, mint ahányan ott elférnek, akkor bizony vége a játéknak, rossz közlekedésszervező vagy :)
- az állomások mellett a vonalaknak is kapacitása van, egy kocsiba négy utas fér, alapban pedig egy vonalon egy kocsi közlekedik
És hogy mi a nagy könnyebbség a valósághoz képest? Hogy nem számít a pénz! Annyiszor építed át a metróhálózatod az utasigényeknek megfelelően, ahányszor csak akarod. Persze korlátok itt is vannak:
- a vonalak csak állomáson keresztezhetik egymást
- egy vonal kétszer nem érintheti ugyanazt az állomást
- a folyó alatt legfeljebb háromszor lehet átmenni, igaz ez később a bónuszokkal növelhető
Közlekedésszervezők, menetrendírók, most megmutathatjátok, hogyan építenétek ti a városotokat! Egyelőre csak London alatt vaktérképe alatt működik a rendszer, de később biztos lesz más is! Hajrá, lehet beszámolni ki mennyi utasig jutott!
Ha kíváncsi vagy a legfrissebb tömegközlekedési hírekre, érdekességekre, ha érdekel, mi van a hazai és külföldi villamosokkal, trolikkal, metrókkal, vonatokkal és sok más eszközzel, milyen irányba halad a technológiai fejlődés vagy épp a járműdizájn, akkor kövesd a PTinfo rendszeresen frissülő Facebook oldalát, ahol folyamatos információt kaphatsz a közlekedéshez kapcsolódó újdonságokról, furcsaságokról, érdekességekről.